Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Cogiteon wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce

statuetki

Budowa Cogiteonu została wyróżniona w dorocznym konkursie organizowanym przez Portal Samorządowy. Inwestycja Województwa Małopolskiego to jeden z największych projektów naukowo-kulturalnych w Polsce.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę 8 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to część Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W tegorocznej 13. edycji konkursu spośród wielu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski wybrano 10 laureatów. Wśród nich znalazła się budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Konkurs ma na celu wyróżnienie najlepszych inwestycji w Polsce. Wskazanie tych, które osiągnęły sukces, dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Statuetkę w imieniu instytucji oraz władz samorządowych odebrał dyrektor Piotr Szymański.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki trwała od 2021 roku. W ciągu 33 miesięcy powstał obiekt, w którym mieści się między innymi interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych oraz centrum konferencyjne. W budynku zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych.

Woda z zielonego dachu gromadzona jest w zbiornikach retencyjnych i wykorzystywana do podlewania go w okresach zmniejszonej ilości opadów. Kolejna podziemna konstrukcja mieści zbiornik lodu, który współpracując z pompą ciepła, wspomaga ogrzewanie i klimatyzację budynku. Obiekt wyposażony jest w inteligentny system sterowania urządzeniami BMS, a na jego dachu jest ogród ze ścieżkami spacerowymi.

Obok budynku powstał park z naukowym placem zabaw. 2/3 obszaru inwestycji to tereny zielone z prawie 300 drzew. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na zwiedzanie wystawy oraz zajęcia warsztatowe. Oficjalne otwarcie Cogiteonu 21 i 22 czerwca.

Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu Funduszy Europejskich.

 

Uroczystość wręczenia nagrody.

Podobne artykuły