Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Scenografia i 34 eksponaty – umowa z New Amsterdam podpisana

Scenografia i 34 eksponaty – umowa z New Amsterdam podpisana

Na wystawę o naukowych marzeniach człowieka składać się będzie sto urządzeń. Ponad połowę z nich wykona firma z Krakowa.

Sonda Cogito zabierze zwiedzających w głąb Ziemi. Będzie można m.in. odnaleźć drogę w labiryncie metody naukowej, zbudować własną rzeźbę, dowiedzieć się jak rośliny uprawiane przez człowieka zmieniały się w czasie i jakie rozwiązania inżynierowie zapożyczyli z przyrody. 19 maja Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon podpisało umowy z firmą New Amsterdam na wykonanie scenografii oraz 34 urządzeń edukacyjnych. Całkowita wartość kontraktów to 11 mln zł.

Dofinansowanie

Pod koniec ubiegłego roku Cogiteon ogłosił przetargi na realizację poszczególnych eksponatów wystawy stałej. To był efekt kilkunastu miesięcy żmudnych przygotowań – od opracowania koncepcji i dokumentacji po konsultacje z naukowcami. New Amsterdam przedstawiło najkorzystniejszą ofertę w 4 postępowaniach. Dalszych 17 urządzeń multimedialnych krakowska firma wykona w ramach konsorcjum, którego jest liderem.

Wśród eksponatów, które ma zbudować New Amsterdam są te, które stanowić będą wizytówki poszczególnych sal. To widowiskowe instalacje, zaprojektowane przez artystów, odwołujące się do naukowych zjawisk. Wystawa będzie podzielona na pięć sekcji, w których znajdą się urządzenia przedstawiające m.in. ludzki organizm, społeczeństwo, odkrywanie świata, przyrodę i technologię oraz odwołujące się do kreatywności.

Scenografię wystawy zaprojektowało krakowskie studio Koza Nostra. To efekt konkursu, rozstrzygniętego w marcu 2019 roku. Zwyciężyła w nim koncepcja, która traktuje wystawę jak naukowy teatr. New Amsterdam wykona dekorację ścian, meble, elementy oświetlenia oraz instalacje informacyjne, które będą budowały przyjazny nastrój ekspozycji.

Dofinansowanie

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to instytucja kultury Województwa Małopolskiego. Siedziba powstaje w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego. Oprócz wystawy stałej w budynku znajdzie się m.in. 6 laboratoriów i pracowni tematycznych oraz przestrzenie do prowadzenia pokazów popularnonaukowych. Na dachu powstanie pierwszy w Krakowie ogólnodostępny spacerowy ogród. Istotnym elementem projektu jest 2-hektarowy park z 296 drzewami, w którym znajdą się również eksponaty plenerowe. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską.

Dofinansowanie

Podobne artykuły