Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

W Cogiteonie będzie Akademia Dzieci

W Cogiteonie będzie Akademia Dzieci

We wtorek 11 stycznia podpisaliśmy umowę na realizację przestrzeni dla dzieci przedszkolnych. Znajdzie się ona w nowym budynku, który już powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Deko-Bau.Dzięki Akademii Dzieci program edukacyjny Cogiteonu obejmował będzie unikalną propozycję dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przestrzeń Akademii, obejmująca ponad 150 m2, będzie podzielona pomiędzy część ekspozycyjną oraz salę edukacyjną. Wystawa zawierać będzie 10 wyjątkowych instalacji, dzięki którym dzieci poznają tętniącą życiem przyrodę, zarówno świat zwierząt, jak i roślin. – W naszej opowieści będziemy koncentrować się na gatunkach bytujących w ekosystemach lądowych znajdujących się na terenie Polski – tłumaczy Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

Przestrzeń dla dzieci

Fragmenty ekspozycji będą się zmieniać. Na wystawie znajdzie się m.in. trzypoziomowy domek, który – w zależności od aranżacji – będzie albo norką borsuka, dziuplą w drzewie i ptasim gniazdem, albo norką chomika europejskiego, gniazdem badylarki i łąką pełną kwiatów i motyli. To tylko jedna z wielu atrakcji. Będą m.in. bujaki, gotowa do eksploracji kłoda drzewa czy eksponat pozwalający spojrzeć na świat okiem pszczoły. – Chcemy, aby instalacje angażowały różne zmysły. Będą treści dźwiękowe oraz bodźce dotykowe, wspierające rozwój dużej i małej motoryki oraz koordynacji ruchowej – opowiada Magdalena Sala, która czuwa nad projektem Akademii Dzieci w Cogiteonie. – Wiemy, że dla dzieci najlepszą formą nauki jest zabawa, dlatego skierujemy je na tory samodzielnego odkrywania i pozwolimy oddać się nieskrępowanej sztywnymi regułami edukacji – dodaje.

W ogłoszonym w październiku 2021 roku przetargu najkorzystniejszą ofertę na realizację eksponatów, ale również budowę scenografii oraz wyposażenie Akademii Dzieci, przedstawiła firma Deko-bau z Lubina. Podpisana na początku stycznia 2022 roku umowa zakłada realizację wszystkich elementów za prawie 1,3 mln zł do połowy kwietnia 2023 roku. Budowa oraz wyposażenie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon jest dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to ponad 245 mln zł, z czego 173 mln zł obejmuje budowę nowej siedziby centrum.

Podpisy

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie się mieścić w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego. W budynku będzie wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” na którą złoży się ponad 100 urządzeń interaktywnych. O jej powstawaniu można dowiedzieć się więcej z filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=6iha72ptCrE.
W Czyżynach powstanie też 6 laboratoriów i pracowni tematycznych, strefa konferencyjna, ogród na dachu oraz park z 296 drzewami i edukacyjnym placem zabaw. – Budowa przebiega bez zakłóceń i obejmuje już całą długość i szerokość obiektu – mówi dyrektor Szymański. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury województwa małopolskiego.

Przestrzeń dla dzieci

Podobne artykuły

Znalezisko na budowie Cogiteonu

Znalezisko na budowie Cogiteonu

KONKURS “Pokaż pasję”

KONKURS “Pokaż pasję”

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”