Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Kosmiczne spotkania z Arturem Chmielewskim

Artur Chmielewski z maskotką

Kosmiczne spotkania z Arturem Chmielewskim

Artur B. Chmielewski jest znany ze swojej pracy w Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii i z tego, że jest synem Papcia Chmiela, twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka. 

W NASA Artur budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna, komety i asteroidy.   Artur zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie i robienia zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy – ciężkie zadanie biorąc pod uwagę, że taki teleskop miałby wymiary stadionu piłkarskiego.

Artur był też konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo.  Artur uwielbia też pracować z młodzieżą, pomaga polskim firmom wejść na rynek amerykański, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z JPL za prace nad misjami i technologiami kosmicznymi oraz wiele nagród za propagowanie polskiej nauki.

W zeszłym roku wyszła jego nowa książka, napisana wspólnie z Eweliną Zambrzycką, “Odważ się robić wielkie rzeczy,” która była #1 na liście młodzieżowych bestsellerów, a książka „Papcio udomowiony” właśnie dostała nagrodę literacką.

Tak wyjątkowy gość odwiedzi Cogiteon na przełomie czerwca i lipca. Zaplanowane są 4 spotkania:

"Kosmiczne podróże Tytusa" (niedziela, 30 czerwca, godz. 13:00)

"Kosmiczne wyzwania" (wtorek, 2 lipca, godz. 17:00)

"Odważ się robić wielkie rzeczy!" (środa, 3 lipca, godz. 17:00)

"Czy kosmos kreuje nowe technologie?" (czwartek, 4 lipca, godz. 13:00)

Szczegóły na stronie Wydarzenia oraz w wydarzeniu na Facebooku.

 

zdjęcie


Artur Chmielewski z łazikiem Curiosity – zautomatyzowanym i autonomicznym laboratorium naukowo-badawcze wysłanym na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory.

Fotografia z archiwum Artura Chmielewskiego

Podobne artykuły