Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Podsumowanie roku 2020

Podsumowanie roku 2020

Co roku Województwo Małopolskie przygotowuje Raport dotyczący działalności kulturalnej. Oto nasze podsumowanie, które znajdzie się w gotowym wydawnictwie.

Najważniejsze…

Czy natura „produkuje” szkło a rośliny lubią cień? Tego m.in. można było się dowiedzieć na wystawie planszowej, którą Cogiteon zaprezentował w centrum handlowym Serenada. Tematem ekspozycji, prezentowanej od 21 lutego do 5 marca, były różne materiały budowlane, które zostaną wykorzystane podczas realizacji siedziby instytucji w Czyżynach. Cogiteon zaprezentował ciekawostki naukowe, aby prezentacja była atrakcyjna nie tylko dla osób zainteresowanych sposobem zagospodarowania terenu inwestycyjnego, ale wszystkich osób odwiedzających centrum.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, w którym znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku i 6 laboratoriów, z ogrodem na dachu obok którego będzie 2-hektarowy park, powstanie przy al. Bora-Komorowskiego. W 2020 roku instytucja przeprowadziła przetarg na generalnego wykonawcę obiektu, a także uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę. Te działania, wraz z zagwarantowaniem dodatkowych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej, znacząco przybliża Cogiteon do realizacji inwestycji.

W 2020 roku Małopolskie Centrum Nauki kontynuowało swoją działalność edukacyjną. Ponad 9 tysięcy uczniów uczestniczyło w szkolnych pokazach popularnonaukowych, a filmy edukacyjne na kanale YouTube Cogiteonu zanotowały ponad 17 tysięcy wyświetleń. Liczba pokazów w 2020 r. została znacząco ograniczona w stosunku do planów w związku z pandemią. W ciągu roku pracownicy przygotowali 25 artykułów opublikowanych na naukowym blogu Rozoom. Instytucja współorganizowała (wraz z Muzeum Inżynierii Miejskiej) Naukowy Maraton, wzięła też udział w kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców (dedykowany na tą okazję film publikowany on-line).

Na początku roku Cogiteon zaprezentował swoje muzyczne logo, któremu towarzyszy muzyczna oprawa pokazów, a pod koniec 2020 identyfikacja wizualna instytucji otrzymała złote wyróżnienie, a logo (wprowadzone we wrześniu 2019) srebrne wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Worldwide Logo Design Award (WOLDA).

Wystawa stała

W zakresie projektowanej wystawy stałej o marzeniach człowieka, interdyscyplinarny zespół składający się z popularyzatorów nauki, projektantów i inżynierów opracował merytorycznie i technicznie stanowiska edukacyjne dla dzieci, dzięki którym wizyta w centrum będzie niezwykłą naukową przygodą.

Zespół rozwijał metody popularyzacji nauki za pomocą grafik. Powstały firmy animowane i infografiki przedstawiające w prosty sposób złożone tematy chemiczne i biologiczne, a program edukacyjny został dopracowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Powstały scenariusze dedykowanych zajęć i słuchowiska z audiodeskrypcją.

Pod koniec roku Cogiteon ogłosił 6 przetargów na wykonanie wraz z dostawą i montażem poszczególnych rodzajów eksponatów (robotycznych, multimedialnych, interaktywnych, elektronicznych i mechanicznych). W sumie w Cogiteonie zostanie zainstalowanych ponad 100 urządzeń edukacyjnych.

Działalność edukacyjna

Od stycznia do połowy marca animatorzy Mobilnego Projektu Edukacyjnego „Naukowiej” odwiedzili 14 małopolskich gmin, w których ofertę (pokazy popularnonaukowe „Wyprawa na inną planetę” oraz „Science Challenge”) udostępniono ponad 9 tysiącom osób. Edukatorzy przeprowadzili też specjalny pokaz dla 60 uczniów z niepełnosprawnością wzroku.

Po wprowadzeniu ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego zespół skupił się na tworzeniu filmów popularyzujących naukę poprzez kanał YouTube. Do końca roku powstało w sumie 19 odcinków w dwóch formatach: „Zrób to sam” oraz „Naukowiej w podróży”. Produkcje zachęcają do samodzielnego eksperymentowania, a także prezentują naukowe ciekawostki związane z małopolskimi atrakcjami turystycznymi. Zrealizowano również nagrania na zlecenie placówek zewnętrznych.

Dofinansowanie

W październiku Cogiteon i Muzeum Inżynierii Miejskiej zorganizowały „Naukowy Maraton” – imprezę podczas której edukatorzy obu instytucji zaprezentowali z udziałem publiczności wyjątkowe doświadczenia. Małopolskie Centrum Nauki uczestniczyło też w dwóch wydarzeniach, które w tym roku przybrały formułę on-line: Dniach Otwartych Funduszy Europejskich oraz Małopolskiej Nocy Naukowców. Na oba wydarzenia przygotowano osobne filmy. Ponad półgodzinny pokaz „Wyprawa na inną planetę”, nagrany w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie i zaprezentowany podczas nocy naukowców, osiągnął ponad 1200 wyświetleń na kanale YouTube.

Ważną częścią działalności MCN Cogiteon w 2020 r. było rozpoczęcie prac nad programami edukacyjnymi, które będą wykorzystywane w przestrzeniach laboratoryjnych oraz w Akademii Dziecięcej w nowej siedzibie MCN. Udało się pozyskać opiekunów dla każdego z 6-ciu laboratoriów, opracowano tzw. tematy kluczowe (z udziałem wszystkich pracowników zajmujących się w MCN edukacją), które będą realizowane w przestrzeniach edukacyjnych. Dokonano zakupu pojedynczych sztuk urządzeń niezbędnych do opracowania zajęć laboratoryjnych.

W 2020 wyprodukowano też pierwszy własny eksponat interaktywny pozwalający na przeprowadzanie pokazów i zajęć na temat powietrza.

Podobne artykuły

Znalezisko na budowie Cogiteonu

Znalezisko na budowie Cogiteonu

KONKURS “Pokaż pasję”

KONKURS “Pokaż pasję”

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”