Ułatwienia dostępu

Rozoom

Superinteligencja i zdrowie [podcast]

Superinteligencja i zdrowie [podcast]

Ruth Karpinski ze współpracownikami zbadali czy wysoka inteligencja może mieć związek z występowaniem chorób układu odpornościowego i zaburzeń psychicznych. Wnioski są zaskakujące.Okazuje się, że w grupie wysoce inteligentnych ludzi około trzy razy częściej niż średnio w społeczeństwie pojawiają się alergie, a dwa razy częściej astma. Dwa do trzech razy częściej diagnozuje się u nich dolegliwości związane z zaburzeniami nastroju i lękowymi oraz ADHD.

Jaki mechanizm prowadzi od źródła (którym jest wysoki poziom inteligencji), po deltę – czyli choroby autoimmunologiczne i kłopoty z psychiką? Zerknijcie na infografikę poniżej i posłuchajcie podcastu audycji zROZOOM, emitowanej na falach Radia Plus. Zagadnienie wyjaśnia Piotr Żabicki z Cogiteonu.

To nasz pierwszy udział w tej audycji. Ale nie ostatni! Słuchajcie w piątki po 18 lub wskakujcie na naszą stronę, by wysłuchać podcastu.

Superinteligencja i zdrowie, “zROZOOM”

Dokąd może płynąć rzeka superinteligencji?

Dokąd może płynąć rzeka superinteligencji? Źródło: Karpinski R.I. i inni, “High intelligence: A risk factor for psychological and physiological overexcitabilities”, Intelligence, vol. 66, 2018

Podobne artykuły