Ułatwienia dostępu

Małopolska

Aktualności

Zobacz co u nas słychać:

Zapraszamy również na nasze profile społecznościowe

Budowa wystartowała

Budowa wystartowała

2 lutego zawarliśmy umowę z firmą HOCHTIEF Polska S.A. na realizację budynku i jego ogrodowo-parkowego otoczenia. Pod koniec marca ruszyły prace przygotowawcze.

Jest rygor natychmiastowej wykonalności

Lokalizacja Cogiteonu jest znana od 2016 roku. W 2018 został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny. Projektanci odsunęli bryłę centrum od zabytkowego pasa startowego, nadali jej opływowy kształt oraz – zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków  – nawiązali do sposobu zagospodarowania Lotniczego Parku Kulturowego.

Sam obszar inwestycyjny zabytkowy nie był – aż do stycznia tego roku. Wtedy to Małopolski Urząd Ochrony Zabytków zakończył, trwającą od sierpnia 2020 roku, procedurę wpisu do rejestru zabytków krajobrazu kulturowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W połowie marca decyzja ta otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że zgodnie z prawem Cogiteon może przystąpić do prac, z ograniczeniami wynikającymi z zabytkowego charakteru obszaru. Tereny wpisane do rejestru zabytków, wbrew obiegowym opiniom, również mogą zmieniać się z czasem.

Przywracamy publiczny status sprywatyzowanym terenom

Działki, na których powstaje centrum nauki, w ostatnich latach nie wyglądały jak część dawnego lotniska. Nie były płaską łąką z której mogły startować samoloty. Część była wykorzystywana rolniczo i należała do prywatnego właściciela. W zarośniętej części odnaleźć można było ogrodzenia, które blokowały dostęp, wysypiska śmieci, grillowiska, noclegownie, a nawet pogorzeliska. Oprócz tego były elementy niebezpieczne: szkło, studnie i druty. Z dokonanych przez Cogiteon analiz wynika, że jest to również obszar potencjalnego występowania niewybuchów z II wojny światowej.

Tymczasowe utwardzenie terenu

W pierwszej kolejności generalny wykonawca przystąpił do prac nad utwardzeniem dojazdu. Realizowany jest on za estakadą, wzdłuż al. Bora-Komorowskiego. Ze względów bezpieczeństwa ruch w tym miejscu będzie się odbywał pod nadzorem. Wjazd i zjazd projektowane były do okazjonalnego wykorzystywania przez Muzeum Lotnictwa Polskiego (na potrzeby transportu eksponatów). W związku z tym będzie on służył tylko pojazdom budowy. Po jej zakończeniu teren ten, wpisany do rejestru zabytków, na którym obwiązuje wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakaz budowy stałych układów drogowych, zostanie przywrócony do pierwotnego stanu.

Podczas realizacji dojazdu ekipa odkopała zlewki z gruszek betoniarek. Pozostały one z czasów budowy estakady. Utwardzenie terenu realizowane jest w warstwie ziemi, która została usypana podczas budowy al. Bora-Komorowskiego.

droga

Czas na przygotowanie placu budowy

Aktualnie trwa stawianie ogrodzenia, które zostanie zdemontowane po zakończeniu inwestycji. W przyszłości teren Cogiteonu nie będzie ani zamykany, ani grodzony. Przygotowywane jest też miejsce pod zaplecze budowy. Sprowadza się to do ściągania wierzchniej warstwy ziemi – tej, która pojawiła się za sprawą aktywności ogródków działkowych.

Połowę wygrodzonego teraz terenu zajmie park. Na dachu obiektu będzie ogród. Oznacza to, że 3/4 obszaru zajmą tereny zielone, które oddamy do dyspozycji mieszkańców Krakowa i Małopolski w 2023 roku.

Zachęcamy do śledzenia relacji z budowy na: www.twitter.com/cogiteon

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Dofinansowanie

Podobne artykuły

Znalezisko na budowie Cogiteonu

Znalezisko na budowie Cogiteonu

KONKURS “Pokaż pasję”

KONKURS “Pokaż pasję”

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Sto podróży i ponad 65 tys. uczestników

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Partnerzy naukowi i edukacyjni Cogiteonu

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”

Mamy wyróżnienie w konkursie “Słoneczniki”